POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS
 

 

 

Jesteś pierwszy raz Poznaniu? Nie wiesz jak skorzystać z komunikacji miejskiej? W poniższym tekście stanowiącym "Vademecum Pasażera" odpowiemy na twoje podstawowe pytania!

 

1) Komunikacja

2) Bilety


 Komunikacja:

 

 Linie:

Linie autobusowe i tramwajowe dzienne kursują od godziny 4.30 do 23.00. W pozostałych godzinach komunikację w mieście zapewniają linie autobusowe nocne oraz tramwaj linii nr 201 kursujący z centrum miasta w kierunku Piątkowa (os. Jana III Sobieskiego) po trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST). 

 

 Oznaczenia linii:

1)    Linie tramwajowe:

2)    Linie autobusowe:

 Tabor:

Autobusy kursujące w sieci ZTM są w całości pojazdami niskopodłogowym. Kursy na liniach tramwajowych, które wykonywane są taborem niskopodłogowym posiadają specjalne oznaczenie w rozkładach jazdy w postaci podkreślenia "_"). Nowoczesny tabor jest kierowany na linie w taki sposób, by jak największy obszar miasta był obsługiwany przez tramwaje niskopodłogowe.

 

 Przewoźnicy:

Na zlecenie ZTM kursy realizuje 7 przewoźników: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Przedsiębiorstwo Transportowe Translub w Luboniu, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Komornikach, Zakład Usług Komunikacyjnych Rokbus w Rokietnicy, Zakład Komunikacji Publicznej w Suchym Lesie, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Transkom oraz Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe Kombus. Każdy pojazd kursujący na liniach obsługiwanych przez ZTM w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 

 Jak zaplanować podróż?

Na stronie internetowej ZTM dostępne są aktualne schematy sieci tramwajowej i autobusowej oraz informacje o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji. W zakładce schematy sieci udostępniamy również Państwu schematy głównych węzłów przesiadkowych.

 

Warto również skorzystać z planerów podróży umożliwiających wyznaczenie trasy pomiędzy dwoma dowolnie wybranymi punktami wraz z dokładnym planem podróży dostosowanym do dnia oraz godziny jej rozpoczęcia.

 

Rozkłady jazdy ZTM dostępne są także poprzez aplikacje przeznaczone na telefony komórkowe: MobileMPK (www.mmpk.info), Jakdojade Mobilne (m.jakdojade.pl). Informacje dotyczące aplikacji dostępne w zakładce: Komunikacja -> Rozkład jazdy na teleon. Ponadto, dzięki Wirtualnemu Monitorowi PEKA pasażer może w sprawdzić, o której godzinie z danego przystanku odjedzie autobus danej linii. Wystarczy na smartfonie z dostępem do internetu wpisać adres: https://www.peka.poznan.pl/vm/ i korzystać z rozkładu jazdy w czasie rzeczywistym. Dzięki tablicom informacji pasażerskiej systemu ITS można także sprawdzić realny czas przyjazdu tramwaju lub autobusu na dany przystnek.

 

 

 Jak dojechać do Portu Lotniczego Ławica?

Bezpośrednio z centrum miasta (dworzec kolejowy Poznań Główny - od strony ul. Dworcowej, rondo Kaponiera) do Portu Lotniczego Ławica można dojechać linią nr 59. Linia funkcjonuje we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością co 15-20 minut.

 

W godzinach nocnych dojazd do Portu Lotniczego Ławica zapweniony jest autobusami linii nr 242

 

 Punkt Informacji Pasażerskiej

Punkt informacji pasażerskiej znajduje się w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie ZTM (ul. Matejki 59) czynnym w poniedziałki i czwartki w godzinach od 8.00 do 17.00 oraz we wtorki, środy i piątki w godzinach od 7.30 do 15.30. Informacje o aktualnej taryfie, układzie komunikacyjnym, systemie PEKA, objazdach czy promocjach można również uzyskać w Punktach Obsługi Klienta ZTM, czynnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 20.00. Informacje o rozkładach jazdy oraz taryfach opłat są udzielane również pod numerem telefonu infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44 (w godzinach od 7.30 do 20.00).

 

 

 Bilety

 

 Informacje podstawowe:

W Poznaniu obowiązują czasowe bilety jednorazowe oraz istnieje możliwość opłacania przejazdów z tPortmonetki na karcie PEKA. Korzystając z tPortmonetki pasażer może zapłacić za tyle przystanków, ile przejechał, niezależnie od czasu podróży. Imienna karta PEKA jest także nośnikiem biletów okresowych: sieciowych i trasowanych. Więcej o systemie PEKA na stronie: www.peka.poznan.pl. Zachęcamy pasażerów do zapoznania się z promocjami obowiązującymi w taryfie biletowej ZTM Poznań: PROMOCJE BILETOWE

 

tPortmonetka

Opcją wartą rozważenia przez turystę jest korzystanie z opłat z tPortmonetki. Za 3 zł można przejechać 12 przystanków wobec ok. 5-7 przystanków przy wykorzystaniu jednorazowego biletu czasowego ważnego do 10 minut (także w cenie 3 zł).

Korzystając z tPortmonetki należy pamiętać o każdorazowym przykładaniu karty PEKA do czytnika – przy wejściu oraz wychodząc z pojazdu. W ten sposób system PEKA naliczy pasażerowi opłatę za liczbę przejechanych przystanków. 

Płacąc z tPortmonetki możemy liczyć na korzystną kontynuację naliczania opłat w momencie przesiadki wykonanej w ciągu 20 minut. Można wykonać maksymalnie trzy przesiadki z kontynuacją naliczania opłat podczas jednej podróży.

 

Bilety okresowe

Pasażerowie korzystający z biletów okresowych mają do dyspozycji elastyczną taryfę, z atrakcyjnym cenowo Biletem Metropolitalnym. Istnieje możliwość dopasowania terminu obowiązywania biletu okresowego do własnych potrzeb – najkrótszy czas obowiązywania to 14 dni. Przypominamy, że korzystając z biletu okresowego NIE MA OBOWIĄZKU PRZYKŁADANIA KARTY NA WEJŚCIU I PRZY WYJŚCIU Z POJAZDU.

 

Bilety jednorazowe

Pasażerowie korzystający z biletów jednorazowych mają do dyspozycji czytelną i prostą taryfę obejmującą poniższe rodzaje biletów:

•        bilet do 10 minut w cenie 3 zł

•        bilet do 40 minut lub na 1 przejazd za 4,6 zł

•        bilet 24-godzinny (dobowy) za 13,6 zł

 

Powyższe typy biletów można kupić w: biletomatach stacjonarnych oraz automatach biletowych w pojazdach, za pośrednictwem telefonu komórkowego, u kierowcy na liniach podmiejskich oraz w punktach sieci sprzedaży biletów ZTM Poznań.

UWAGA! Powyższe ceny biletów są cenami normalnymi. Bilety ulgowe kosztują 50 proc. ceny biletów normalnych.

 

 

 

 Dłuższy pobyt w Poznaniu?

Poza biletami jednorazowymi w ofercie biletowej dostępne są następujące czasowe bilety krótkookresowe:

 

•        bilet 48-godzinny (na 2 doby) w cenie 21 zł

•        bilet 72-godzinny (na 3 doby) w cenie 27 zł

•        bilet 7-dobowy w cenie 47 zł

 

Powyższe typy biletów można kupić w: biletomatach stacjonarnych oraz automatach biletowych w pojazdach, za pośrednictwem telefonu komórkowego, u kierowcy na liniach podmiejskich oraz w punktach sieci sprzedaży biletów ZTM Poznań.

UWAGA! Powyższe ceny biletów są cenami normalnymi. Bilety ulgowe kosztują 50 proc. ceny biletów normalnych.

 

 

 

Bilety na dłuższy okres ważności (od 14 do 366 dni) dostępne są wyłącznie w postaci elektronicznej i są sprzedawane na imienną kartę PEKA. Przed zakupem biletu należy wypełnić specjalny wniosek dostępny w Punktach Sprzedaży Biletów ZTM lub poprzez stronę internetową (www.peka.poznan.pl). Czas oczekiwania na wyrobienie karty PEKA wynosi 10 dni roboczych. Istnieją dwie podstawowe wersje karty PEKA: imienna i na okaziciela. Karta na okaziciela jest dostępna "od ręki", bez konieczności podawania danych osobowych. Warunkiem jej uzyskania jest wpłacenie 12 zł kaucji oraz doładowanie tPortmonetki kwotą 15 zł.

 

 Gdzie kupić bilety?

Bilety upoważniające do korzystania z komunikacji miejskiej można kupić w Punktach Obsługi Klienta (patrz: Punkty Obsługi Klienta ZTM), kioskach z prasą, wybranych sklepach, samoobsługowych biletomatach stacjonarnych  (lokalizacja biletomatów), a także w biletomatach w niektórych autobusach i tramwajach. Doładowanie tPortmonetki oraz kupno lub przedłużenie biletu okresowego jest możliwe w punktach sprzedaży biletów (patrz: Punkty Sprzedaży Biletów).

 

Istnieje również możliwość skorzystania z systemu zakupu biletu poprzez telefon komórkowy w następujących systemach: CallPay (www.callpay.pl), moBILET (www.mobilet.pl), mPay (www.mpay.pl), SkyCash (www.skycash.pl), GoPay (GoPay).

 

 

W Poznaniu turyści mogą korzystać także z Poznańskiej Karty Turystycznej. Posiadanie karty  oznacza wstęp wolny lub zniżkę do prawie 100 atrakcji turystycznych. Karta dostępna jest w trzech wersjach: jedno-, dwu- i trzydniowej, w opcji normalnej i ulgowej, z komunikacją miejską lub bez. Więcej informacji: http://poznan.travel/pl/c/poznanska-karta-turystyczna

 

 

 

 Strefy biletowe:

Na terenie całego Poznania obowiązuje strefa taryfowa „A”. Wyjeżdżając poza granicę miasta należy zakupić bilet na strefę „B” lub „C”. Szczegółowy wykaz stref dostępny jest na osobnej podstronie.

 

 Jak rozpoznać linie na których obowiązują bilety ZTM?

Każdy pojazd kursujący na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 

 

Zapraszamy do korzystania z komunikacji zbiorowej organizowanej przez ZTM Poznań!